W piątą niedzielę stycznia – 30 stycznia 1780 r. w kościele parafialnym w Mińsku odbył się ślub Franciszka Woycika i Marianny Kotówna – moich praprapraprapra(5)dziadków.
Franciszek Woycik pochodził z Mistowego >>PATRZ HISTORIA MISTOWA<<, które jest gniazdem rodowym Wójcickich, występujących w metrykaliach jako Woycik czy Wójcik. Marianna Kotówna zaś pochodziła z Mikanowa, który także leżał w parafii mińskiej. Oboje byli stanu wolnego – kawaler i panna i pochodzili ze stanu chłopskiego. Świadkami zaślubin byli Kilian Wocial i Walenty Bartnicki.
Małżeństwo Franciszka i Marianny trwało 32 lata, do 1812 r., kiedy to zmarł Franciszek. Małżonkowie na pewno mieli syna Jana, urodzonego w 1801 r., który był moim prapraprapra(4)dziadkiem. Lakoniczne zapisy metryk chrztu parafii mińskiej wskazują, że oprócz Jana, para ta miała jeszcze przynajmniej ośmioro dzieci. W 1780 r. urodził się Stanisław zapisany jako Woycik. W 1782 r. zmarł, nie wiadomo w jakim wieku syn Mateusz, zaś w 1783 r. na świat przyszedł kolejny syn Jan Woycik, zaś w 1786 r. urodziły się bliźnięta – Jakub i Małgorzata Wójciccy to znaczy Woycicki/a. W 1789 . urodził się syn Wojciech, w 1791 r. Grzegorz, który zmarł w 1796 r. zaś w 1794 r. przyszła na świat Anna, cała trójka zapisana jako Woycik. Być może w 1797 r. urodziła się Franciszkowi kolejna córka – Krystyna, ale aby to potwierdzić, trzeba przeprowadzić głębszą kwerendę, z uwagi na to, że w akcie chrztu jako matkę wpisano nie Mariannę, a Juliannę Kot z Mikanowa.
Po śmierci Franciszka, owdowiała Marianna z Kotów, nie wyszła powtórnie za mąż, sama zmarła po 20 latach, jako 71-latka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉