Po tym jak Piotr Lech i Elżbieta Zawiszczonka zawarli związek małżeński, ksiądz proboszcz Józef Chamerski przystąpił do pobłogosławienia kolejnej pary moich praprapraprapra(5)dziadków Gabriela Gromulskiego i Doroty Gałązszczanki, którzy także postanowili 5 lutego 1804 r., w niedzielę, połączyć się świętym i nie rozerwalnym węzłem małżeńskim.
Pracowity, a więc chłop Gabriel Gromulski kawaler z Liwca pojął za żonę Dorotę Gałązszczankę pannę z Kuflewa, a świadkowali temu Maciej Gałązka, zapewne stryj Doroty i Maciej Gromulski, ojciec Gabriela, obaj z Kuflewa.
Małżeństwo Gromulskich trwało do 1826 r. i zostało przerwane śmiercią Gabriela, który zmarł w wieku 45 lat. Dorota przeżyła męża o 17 lat, zmarła w 1843 r., pozostając do śmierci wdową. Przez 22 lata pożycia małżeńskiego Gromulscy wydali na świat sześcioro dzieci. Podobnie jak w przypadku małżonków Lechów, tak też Gromulskich pierworodne dziecko – Marciajnna była moją przodkinią – prapraprapra(4)babką, która w 1826 r. wyszła za mąż za Jana Lecha.
Pozostałymi dziećmi Gabriela i Doroty z Gałązków Gromulskich byli:
- Ludwik urodzony w 1808 r., w 1828 r. ożenił się w Katarzyną z Pilichów córką Karola i Zofii Sopińszczanki, a po jej śmierci, ożenił się powtórnie, w 1840 r. z wdową Franciszką Wąsiewicz, córką Macieja i Małgorzaty małżonków Gromulskich – tak to nie błąd, Franciszka pochodziła z rodziny Gromulskich i dzięki ślubowi z Ludwikiem niejako powróciła do swojego nazwiska panieńskiego ;);
- Józef urodzony w 1811 r., który zmarł w 1815 r., w wieku 4 lat;
- Jan z Dukli urodzony w 1814 r., jego dalsze losy nie zostały ustalone;
- Franciszek urodzony w 1818 r., który w 1838 r. ożenił się z Julianną Kowalczyk, pochodzącą z parafii kałuskiej, córką Bartłomieja i Małgorzaty, zmarł w Gójszczu w 1853 r., pozostawiając po sobie żonę;
- Katarzyna urodzona w 1822 r., która zmarła w 1831 r., mając 8 lat.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉