W ostatnią niedzielę przed adwentem 1798 r., dnia 25 listopada na ślubnym kobiercu w kościele mińskim stanęli Jakub Szczapik – kawaler lat 23 mający i Magdalena Gawriołkówna – panna lat 19 mająca, którzy byli moi praprapraprapra(5)dziadkami.
Ślub odbył się w obecności Seweryna Rądy i Pawła Kaczmarzyka rolników, a więc chłopów. Nie mam pewności, czy zarówno mój praprapraprapra(5)dziadek Jakub jak i moja praprparparparpa(5)babcia Magdalena mieszkali w chwili ślubu w Janowie, ale na pewno stamtąd pochodził Jakub. Magdalena zaś urodziła się w Jędrzejniku, ale być może przed ślubem mieszkała już w Janowie, chociażby była służącą w tamtejszym dworze, tego nie wiem i pewnie się nie dowiem. Jedno jest pewne w Janowie mieszkał Jakub i być może to jego numer chałupy został zapisany w metryce ślubnej i oznaczony jako numer 14, a więc była to zapewne trzynasta chałupa od dworu, bo ten otrzymywały zawsze numer 1 we wsi.
Niestety akt małżeństwa został sporządzony w czasie ponawiania austriackiego w Mińsku i okolicach, dlatego jest wpisany w formularz tabelaryczny i przez to jest bardzo ubogi w treść. Choć, wcześniejsze narracyjne metryki ślubne, zapisywane w języku łacińskim, także nie były zbyt rozbudowane i bogate w treść, szczególnie tą genealogiczną...
Jakub Szczapik urodził się 23 lipca 1773 r. w Janowie jako syn Józefa Szczapika i Barbary z Krosków, a więc w chwili ożenku miał lat 25, a nie 23 jak wpisano w akcie ślubu. Jego rocznica urodzin była wspominana na blogu w lipcu, gdy mijało równo dwa i pół wieku od narodzin Jakuba >>>LINK<<<.
Marianna Gawriołkówna przyszła na świat 21 maja 1779 r. Jej narodziny wspominałam w maju, gdy mijało od nich 244 lata >>>LINK<<<. Moja praprapraprapra(5)babcia była córką Sebastiana i Reginy, chłopów z Jędrzejnika. W chwili wychodzenia za mąż miała zatem faktycznie 19 lat, a jej rodzice mogli już nie żyć. Na pewno nie żył ojciec, który zmarł 19 stycznia 1795 r. >>>LINK<<<, zaś matka po rocznej żałobie, w dniu 16 lutego 1796 r. wyszła ponownie za mąż, za Wojciecha Kowalika >>>LINK<<<. Niestety nie udało mi się odnaleźć dalszych jej losów, więc nie wiem, czy widziała córkę przed ołtarzem czy już jej nie było to dane. Śmierć ojca może być także przesłanką do tego, że jednak Magdalena w chwili własnego ślubu mieszkała już w Janowie, bo z uwagi na półsierotę zapewne musiała dość wcześnie zarobić na siebie i być może w tym celu z Jędrzejnika przeniosła się do Janowa na służbę czy to we dworze czy u bogatszego chłopa. Trzeba pamiętać, że w tamtych czasach, jeśli praca dzieci była zbędna w domu rodzinnym, to wysyłano je na służbę do obcych, kierując się zasadą „jedna gęba mniej do wykarmienia”.
Małżeństwo Jakuba i Magdaleny trwało 34 lata, w 35 roku wspólnego pożycia małżeńskiego, dnia 25 marca 1833 r. w Janowie zmarła moja praprapraprapra(5)babcia Magdalena – >>>LINK<<<, a jej małżonek zmarł niemalże po ośmiu latach – 5 lutego 1841 r., także w Janowie >>>LINK<<<.
Małżonkowie Szczapikowie doczekali się minimum czwórki dzieci. Z tym, że być może mieli jeszcze starsze dzieci, niż te poniżej wymienione, ale niestety na Genetece brakuje indeksów chrztów z lat 1798-1805, a właśnie na tej podstawie badałam dzietność moich praprapraprapra(5)dziadków. Księgi są zachowane i przechowywane w ADW-P, więc łatwo można uzupełnić tą listę, trzeba tylko wybrać się do Warszawy na ul. Ratuszową. Z zamieszczonych na stronie PTG indeksów wynika, że:
- w 1808 r. urodziła się córka Katarzyna – niestety nie udało mi się ustalić jej dalszych losów.
- w 1811 r. urodził się syn Jakub – mój prapraprapra(4)dziadek – przyszedł na świat dokładnie 4 lipca 1811 r. >>>LINK<<<, zaś 4 listopada 1832 r. ożenił się z Marianną Nowicką panną rodem z Kalenia w parafii Okuniew, która była służącą w Janowie >>>LINK<<<, życie ziemskie zakończył 28 września 1886 r. w sąsiednich Osinach >>>LINK<<<.
- w 1814 r. urodziła się córka Rozalia, która zmarła w Janowie w 1830 r. mając 14 lat, jak zapisano w jej akcie zgonu, ale faktycznie była o rok, a nawet dwa starsza.
- w 1817 r. urodził się syn Piotr, który w 1842 r. mieszkając w Janowie przy bracie Jakubie, ożenił się z Barbarą z Jałówków córką Józefa i Tekli z Pytków zamieszkałych w Janowie i tam narodziły się ich pierwsze dzieci, ale nie wiadomo co dalej stało się z Piotrem i Barbarą Szaczapikami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉