Była niedziela 4 marca 1821 r., godzina 9:00 rano, za trzy dni, w środę zaczynał się Wielki Post, a moi prapraprapra(4)dziadkowie Jan Woycicki i Barbara Kowalczykówna przybyli do jakubowskiej świątyni, aby zawrzeć związek małżeński.
Przed plebanem jakubowskim księdzem Franciszkiem Kurowskim urzędnikiem stanu cywilnego gminy Jakubów położonej w powiecie siennickim, w województwie mazowieckim stawił się Jan Woycicki kawaler i Barbara Kowalczykówna panna. Młodzi stawili się w obecności matki Jana – Marianny, rodziców Barbary – Wojciecha i Ludwiki małżonków Kowalczyków oraz świadków, którymi byli Stanisław Woycicki lat 30, Franciszek Kowalski lat 38 i Wawrzyńca Płozaia lat 26, wszyscy trzej byli stanu włościańskiego i zamieszkiwali w Mistowie.
Mój prapraprapra(4)dziadek Jan Woycicki został przedstawiony w akcie ślubu jako kawaler, mający, podług złożonej metryki chrztu wyjętej z ksiąg kościoła mińskiego, lat 21, syn zmarłego Franciszka Woycickiego włościanina ze wsi Mistów do gminy i parafii mińskiej należącej i Marianny, włościanin w Mistowie zamieszkały, który utrzymywała przy sobie swoja matkę.
Moja prapraprapra(4)babka Barbara Kowalczykowa zaś została przedstawiona jako panna mająca podług złożonej metryki chrzcielnej, wyjętej z ksiąg jakubowskiego kościoła lat 22, córka Wojciecha Kowalczyka włościanina we wsi Czarna mieszkającego i żony jego Ludwiki, zamieszkała w domu rodzinnym w Czarnej.
Zapowiedzi przed ślubem Jana Woycickiego i Barbary Kowalczykówy odbyły się przed drzwiami domu gminnego w Jakubowie i przed drzwiami domu gminnego urzędnika stanu cywilnego gminy mińskiej w dniach osiemnastego i dwudziestego piątego lutego w niedziele o godzinie 12:00 w południe.
Małżonkowie Jan i Barbara Woyciccy przeżyli razem dwadzieścia lat. Pierwszy zmarł Jan, w 1841 r. Barbara zmarła po 36 latach, do śmierci pozostała wdową, nie wyszła powtórnie za mąż, choć w chwili śmierci męża miała zaledwie 42 lata. Małżonkowie zamieszkali w rodzinnej wsi Jana – Mistowie. Wieś ta jest gniazdem rodowym rodziny Wójcickich.
Barbara urodziła Janowi ośmioro dzieci:
- Marianna urodzona w 1823 r., która w 1850 r. wyszła za mąż za Franciszka Czyżewskiego syna Marcina i Franciszki z Ceranów;
- Andrzej urodzony w 1824 r., brat bliźniak Katarzyny, który zmarł jeszcze w 1824 r.;
- Katarzyna urodzona w 1824 r., siostra bliźniaczka Andrzeja, zmarła na początku 1825 r.;
- Antoni urodzony w 1827 r., w 1869 r. ożenił się z Marianną Gryz, wdową po Stanisławie córką Marcina i Franciszki z Sikorskich małżonków Łaszczaków;
- Stanisław urodzony w 1828 r. mój praprapra(3)dziadek, którego 169 rocznicę pierwszego ślubu z Rozalią Sobotka wspominaliśmy 20 lutego, w 1865 r. ożenił się z moją praprapra(3)babką Katarzyną z Gutów;
- Katarzyna urodzona w 1830 r., nie udało mi się ustalić jej dalszych losów;
- Józef urodzony w 1833 r., zmarł w 1835 r., jako dwulatek;
- Wojciech urodzony w 1835 r., nie udało się ustalić jego dalszych losów;
- Grzegorz urodzony w 1837 r., zmarł w 1839 r.;
- Jan urodzony w 1841 r., który zmarł dwa miesiące później.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉