Dziesięć dni temu wspominaliśmy 145 rocznicę zgonu mojej moja prapraprapra(4)babki Franciszki Borzymowej z Niewiadomskich lub Pełszczyńskich. Wtedy też dzieliłam się swoimi wątpliwościami co do nazwiska panieńskiego Franciszki. Dziś przypada 195 rocznica jej ślubu z moim prapraprapra(4)dziadkiem Karolem Borzymem.
W mieście Cegłowie, bo jeszcze wtedy było to miasto, a po powstaniu styczniowym, w ramach represji popowstaniowych Cegłów stracił status miasta, który odzyskał dopiero 1 stycznia 2022 r. Tak wiec w mieście Cegłowie, w poniedziałek dnia 21 stycznia 1828 r. w obecności stryjów Karola Borzyma – Łukasza Borzyma lat 50 i Wawrzyńca Borzyma lat 40 włościan we wsi Mienia zamieszkałych został zawarty religijny związek małżeński między Karolem Borzymem i Franciszką z Pełszczyńskich.
Karol Borzym był kawalerem mającym 21 lat i 3 miesiące, gospodarzem we wsi Mienia zamieszkałym, tam też urodzonym, synem Jakuba i Antoniny z Rżyszków małżonków Borzymów także w Mieni zamieszkałych.
Franciszka z Pełszczyńskich była panną mającą 21 lat, zamieszkałą w Mieni przy swoim opiekunie Fabianie Zychowiczu córką Macieja i Marianny małżonków Pełszczyńskich zamieszkałych we wsi Puznowie, której lokalizacji jeszcze nie ustaliłam, przypuszczam, że może chodzić o Puznów pod Garwolinem.
W akcie ślubu bez wątpienia Franciszka pochodziła z rodziny Pełszczyńskich i za bardzo nie wiadomo skąd wzięło się jej nazwisko Niewiadomska. Jedyne wytłumaczenie to takie, że stawiający, do aktów urodzenia dzieci Borzymów, nie znali nazwiska panieńskiego Franciszki i podawali, że jest nazwiska niewiadomego, na co ksiądz wpisywał nazwisko Niewiadomska. Hipotezę to może tylko potwierdzić lub jej zaprzeczyć dokładna kwerenda w aktach cegłowskiej parafii, z naciskiem na rodzinę Karola i Franciszki Borzymów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉