Dwa dni temu obchodziliśmy 226 rocznicę ślubu Piotra Osińskiego z Katarzyną Konczówną, moich prapraprapraprapra(6)pradziadków, a dziś przypada 204 rocznica ślubu Wincentego Osińskiego z Brygidą Stachowiczówną. Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, ponieważ Wincenty Osiński był synem Piotra i Katarzyny z Konców Osińskich, zatem Wincenty i Brygida Osińscy to moi praprapraprapra(5)dziadkowie.
W niedzielę 17 stycznia 1819 r., zapewne na poranne mszy świętej o godzinie 9:00 ksiądz Józef Gąsiorowski, proboszcz kałuszyński, sprawujący obowiązki urzędnika stanu cywilnego gminy Kałuszyn położonej w powiecie siennickim, w województwie mazowieckim, udzielił sakramentu ślubu Wincentemu Osińskiemu i Brygidzie Stachowiczównie.
Wincenty Osiński był wówczas kawalerem mającym lat 19, który mieszkał przy ojcu – Piotrze – włościaninie i rolniku na gospodarstwie w Guzewie w gminie kuflewskiej, a którego matka – Katarzyna z Kąców już nie żyła.
Brygida Stachowiczówna zaś miała lata 23, była służącą dziewką u Urbana Dryla – włościanina i rolnika osiadłego na gospodarstwie w wiosce Grodzisk, do ślubu stawiła się tylko w asyście swojej matki Rozalii z Sekularów Stachowiczowej zamieszkałej także w Grodzisku, bo jej ojciec – Mikołaj Stachowicz – włościanin i rolnik z Grodziska był już nieżyjący.
Sakrament małżeństwa został udzielony w obecność Grzegorza Stachowicza 50-letniego stryja Wincentego i Urbana Dryla 42-letniego szwagra Brygidy, u którego ona służyła, a także w obecności Karola Pilicha mającego lat 36 i Tomasza Przybysza mającego lat 37 włościan i rolników osiadłych na gospodarstwie w Grodzisku.
Matka Wincentego – Katarzyna z Kąców Osińska zmarła między 1805 r., a 1808 r. Wskazuje na to fakt, że w 1805 r. urodziła córkę Petronele, a już w 1808 r. jej mąż – Piotr poślubił Tekle Gryll. Być może zmarła na skutek powikłań po porodzie Petroneli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉