wtorek, 17 stycznia 2023

Krzysztof Zaczek i Krystyna Misiurzanka – 260 rocznica ślubu

W poniedziałek 17 stycznia 1763 r. w kościele w Latowiczu związek małżeński zawarli moi prapraprapraprapra(6)dziadkowie Krzysztof Zaczek (Żaczek) i Krystyna Misiurzanka. 

 

Tak przynajmniej donosi indeks metrykalny zamieszczony na Genetece autorstwa Incognito (autor indeksu zastrzegł swoje dane przy publikacji indeksu). Księga metrykalna jest przechowywana w Archiwum Diecezjalnym Warszawsko-Praskim w Warszawie na ulicy Ratuszowej, więc aby zobaczyć na własne oczy akt ślubu, moich przodków, sprzed 260 lat muszę albo wybrać się na Ratuszową, albo napisać do Archiwum podanie (można za pośrednictwem poczty e-mail) z prośbą o przesłanie fotokopii, którą otrzymam w ciągu kilku dni za drobną opłatą, przeznaczoną rzecz jasna na cele kultu religijnego.

Indeks jest co prawda rozbudowany, więc nie spodziewam się więcej danych niż te zawarte w informacjach do indeksu (oznaczenie literką „i” w kolumnie Uwagi -> po najechaniu kursorem myszy na literkę „i” wyświetli się pole z informacjami).

Ślub odbył się 17 stycznia 1763 r. w parafii Latowicz, a jego świadkami byli Kazimierz Bojanek, Szymon Suda, Grzegorz Zbrożek i Baltazar Dziubak. Zapewne jedno z państwa młodych, a może i oboje pochodzili z samego Latowicza, bo miejscowość ta została powtórzona w uwagach.

W chwili ślubowania Krzysztofa i Krystyny, Latowicz był miastem, które notabene niedawno odzyskało – w dniu 1 stycznia 2023 r. na nowo swój pierwotny status. Latowicz otrzymał prawa miejskie chełmińskie dnia 4 października 1420 r., które następnie w dniu 17 lipca 1423 r. zostały potwierdzone przez księcia mazowieckiego Janusa I Starego. Miasto straciło prawa miejskie i zostało zdegradowane do rangi wsi – osady ukazem carskim Cara Aleksandra II dnia 1 czerwca 1869 r. jako represja za udział Latowiczan w powstaniu styczniowy.

Małżeństwo Żaczków przetrwało 30 lat, parze dane było nawet obchodzić perłową rocznicę ślubu – ciekawe czy jakoś ją świętowali, a może nawet nie mieli pojęcia o takiej rocznicy, wszak chłopi nie zbyt skrupulatnie liczyli upływające lata. Po perłowych godach, w ciągu czterech miesięcy, dnia 19 maja 1793 r. zmarł Krzysztof. Krystyna przeżyła męża blisko o 17 lat, zmarła 4 lutego 1810 r.

Małżonkowie Krzysztof i Krystyna wydali na świat minimum ośmioro dzieci. Pierwsza czwórka urodziła się jeszcze w parafii Latowicz, w mieście Latowicz, byli to:

  • Andrzej urodzony w 1763 r., który w 1788 r. ożenił się z Józefą Jankowszczanką z Rudki
  • Kunegunda urodzona w 1766 r., która także w tym samym roku zmarła
  • Róża urodzona w 1767 r., której losów dalszych jak na razie nie udało się ustalić
  • Franciszek urodzony w 1770 r., którego losów nie udało się ustalić

Kolejne czworo dzieci rodził się już na terenie sąsiedniej parafii Jeruzal, w wsi Dębowce oraz Lipiny, byli to:

  • Marianna – moja praprapraprapra(5)babka, urodzona w 1773 r.
  • Katarzyna urodzona w 1776 r., jej losów nie udało się ustalić
  • Tomasz urodzony w 1779 r., który w 1804 r. ożenił się  Petronelą Sadowszczanką, a po jej śmierci ożenił się powtórnie w 1821 r. z Teresą Domańską
  • Bazyli urodzony w 1786 r., jego losów także nie udało się ustalić


 

2 komentarze:

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉