niedziela, 29 stycznia 2023

Kazimierz Nowicki i Franciszka Parolówna – 225 rocznica ślubu

W poniedziałek, 29 stycznia 1798 r. w kościele parafialnym w Mińsku odbył się ślub moich praprapraprapra(5)dziadków – Kazimierza Nowickiego i Franciszki Parolównej.

Podobnie jak w przypadku wspominanej dziś 215 rocznicy zgonu Baltazara Gutta, także metryka ślubna kawalera Nowickiego i panny Parolówny została spisana w formie tabelarycznej, w języku łacińskim. >>LINK<<

Z formularza zarezerwowanego do spisywania aktów ślubu możemy wyczytać, że ślub odbył się 29 stycznia 1798 r. Małżonkowie, a przynajmniej panna młoda, pochodziła z Mistowa, ale na pewno mieszkała w domu pod numerem 8. Taka była praktyka, że akt wpisywano pod nazwą miejscowości, z której pochodziła panna młoda, tak samo jak ślub była zawierany zazwyczaj w parafii panny młodej, jeśli pan młody był z innej parafii. Pan młody – Kazimierz Nowicki był katolikiem, miał 25 lat i był kawalerem, zaś panna młoda – Franciszka Parolówna była o pięć lat młodsza od Kazimierza, także wyznania katolickiego i była panną. Świadkami ślubu był Michał Ciborek i Szymon Wocial obaj rolnicy.

 

Związek małżeński między Kazimierzem, a Franciszką trwał jedynie 19 lat i został przerwany dość wczesną śmiercią Kazimierza, który zmarł w wieku 50 lat, jak podano w jego akcie zgonu, choć biorąc pod uwagę wiek podany w akcie ślubu, w czasie zgonu miał zaledwie 40 lat. W akcie zgonu Kazimierza wpisano, że było on żonaty, nie wymieniając z imienia jego małżonki, ale domniemywać można, że chodzi tu o Parolównę, po której notabene ślad się urywa. Po śmierci męża nie wychodzi powtórnie za mąż, przypomnijmy, że ma zalewie 35 lat, w jej wieku, kobiety jeszcze niejednokrotnie zostawały matkami. Jej akt zgonu także nie został jeszcze odnaleziony, wiemy tylko, że w czasie ślubu syna Filipa w 1830 r. matka już nie żyła, zatem umarła miedzy 1817, a 1830 r.

Małżonkowie Kazimierz i Franciszka mieli przynajmniej troje dzieci: Filipa, mojego prapraprapra(4)dziadka, urodzonego około 1806 r., jak wynika z wieku podanego do jego aktu ślubu, Michała urodzonego w 1807 r. i Franciszkę urodzoną w 1810 r. Być może dzieci tej pary było więcej, ale w księgach urodzin z parafii mińskiej występuje przerwa w latach 1798-1805, zapewne z tego okresu księgi się nie zachowały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉