poniedziałek, 31 lipca 2023

Marianna Prandota – 184 rocznica urodzin


W środę, 31 lipca 1839 r., w godzinach popołudniowych, w Lipinach, Brygida z Duczków poczęła swoją córkę, ochrzczoną w jeruzalskim kościele jako Marianna. Dziewczynka ta jest moją praprapra(3)babką. 

 


 

Zaledwie 25 godzin po narodzinach – 1 sierpnia 1839 r., o godzinie 15:00, Paweł Prandota 26-letni gospodarz z Lipin przyniósł do księdza Tomasza Przygodzkiego, proboszcza jeruzalskiego, niemowlę i poprosiło o chrzest dla niego. Niemowlęciem tym była dziewczynka, która przyszła na świat 31 lipca 1839 r., o godzinie 14:00 w Lipinach. Urodziła ją, żona Pawła – Brygida z Duczków mająca 24 lata. Świadkiem chrztu był Grzegorz Żaczek lat 40 mający i 48-letni Tomasz Podstawka, obaj byli gospodarzami zamieszkałymi w Lipinach. Zaś rodzicami chrzestnymi zostali Marcin Kotarski i Tekla Wróblowa.

Pierwszym świadkiem, albo jak kto woli stawiającym do aktu był Grzegorz Żaczek, syn Franciszka i Ludwiki, który w 1822 r. ożenił się w parafii Wodynie z Marianną Podstawczanką czyli Podstawką. Co ciekawe Grzegorz urodził się w Dębowcach w parafii Jeruzal, ale po założeniu rodziny, do mniej więcej 1826/1836 r. mieszkał w parafii Wodynie, a potem przeniósł się do parafii Jeruzal, a konkretnie do Lipin, a więc był bliższym lub dalszym sąsiadem moich prapraprapra(3)dziadków Pawła i Brygidy. Nie pozostał na długo w Lipinach, w latach 40. XIX w. wrócił na wodyńską ziemię, gdzie w 1853 r. zmarła jego małżonka, a on sam jeszcze w tym samym roku ożenił się powtórnie z Rozalią Żydak. Grzegorz zmarł w 1861 r. w Wodyniach. Grzegorz Żaczek był bratankiem matki Pawła Prandoty – Marianną. Matka Pawła i ojciec Grzegorza – Franciszek byli dziećmi Krzysztofa i Krystyny, zatem Grzegorz był bratem stryjecznym Pawła.

Drugi ze stawiających – Tomasz Podstawka pochodził z parafii wodyńskiej, w parafii jeruzalskiej ożenił się z Teklą Prandota córką Jana i Marianny Żaczkówny, a więc rodzoną siostrą Pawła Prandoty. Po śmierci Tekli, Tomasz ożenił się powtórnie z Antoniną z domu Kędzierską, wdową po Kowalskim.

Matka chrzestna Marianny – Tekla Wróblowa to zapewne Tekla Klemenczonka vel Kliwińska żona Stanisława Wróbla, którzy podobnie jak moi przodkowie Prandoci mieszkała w Lipinach, a później przeniosła się wraz z mężem do sąsiednich Dębowców.

Ojciec chrzestny – Marcin Kotarski pochodził z parafii Parysów, a w jeruzalskiej świątyni, w 1822 r. ożenił się z panną Krystyną Jurkowną.

Jak widać na zgłaszających i chrzestnych moi prapraprapra(4)dziadek wybrał co do zasady sąsiadów, tych bliższych, nie tyle odległością, co może znajomością z nimi, ale wśród nich była także rodzina, jak Tomasz Podstawka, który był jego szwagrem, a wujem chrzczonego dziecka oraz Grzegorz Podstawka który był jego bratem stryjecznym.

 

Moja praprapra(3)babka Marianna Prandota w 1860 r. wyszła za mąż za Józefa Pieńka – ich rocznica ślubu przypada tuż przed rozpoczęciem się adwentu. W chwili zawierania związku małżeńskiego Marianna mieszkała z rodzicami w Gołębiówce, do której z Lipin przeprowadziła się między 1854 r., a 1859 r. – w 1859 r. w Gołębiówce urodził się najmłodszy brat mojej praprapra(3)babki – Jan, który niestety po trzech latach zmarł. Tu w Gołębiówce, w odstępie 8 dni zmarli oboje rodzice Marianny – matka Brygida 17 lutego >>>LINK<<<, a ojciec Paweł 23 lutego >>>LINK<<<.

Marianna z Prandotów Pieńkowa zmarła 20 lutego 1901 r. – post rocznicowy możecie przeczytać tu: >>>LINK<<<. Mąż przeżył ją o przeszło 11 lat.

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉