wtorek, 11 lipca 2023

Małgorzata Zawadzka – 250 rocznica urodzin


W niedzielę 11 lipca 1773 r. w kościele parafialnym w Kuflewie została ochrzczona moja praprapraprapra(5)babcia Małgorzata córka Karola i Zuzanny Zawadzkich. 

 


 

Rodzice Małgorzaty, a wiec moi prapraprapraprapra(6)dziadkowie zostali określeni jako honestorium, co tłumaczy się jako honorowi. W genealogii określenie to odnosi się do człowieka uczciwego, wolnego, nie-szlachcica, co do zasad rolnika z małego miasteczka lub rzemieślnika wiejskiego. Moi przodkowie mieszkali na wsi, w Woli Rafałowskiej więc określenie ich jako honestus może oznaczać tyle, że byli oni rzemieślnikami wiejskimi, którzy zamiast uprawiać zmienię parali się rzemiosłem. Jak udało mi się ustalić, matka Małgorzaty a więc moja prapraprapraprapra(6)babka pochodził z rodziny Gontarskich, a więc patrząc na ich nazwiska oraz na to, że mieszkali we wsi Wola Rafałowska, można domniemywać, że określenie honestus odnosi się w tym przypadku do ludzi wolnych jacy przybyli do Woli wtedy jeszcze nazwanej Budami Potażnickimi i zajmowali się produkcją potażu. W metrykach około 1763 r. zaprzestano używania nazwy Budy Potażnickie i zaczęto używać nazwy Wola Rafałowska.

Rodzicami chrzestnymi Małgorzaty był Jan Woycik i Barbara Gontarska.

 

Małgorzata Zawadzka w 1807 r. wyszła za mąż za Antoniego Jankowskiego, który był już wdowcem. Ich ślub był wspominany na blogu 7 czerwca >>>LINK<<<. Razem z mężem wychowała tylko jedną córkę – moją prapraprapra(4)babkę Antoninę. Małgorzata zmarła w 1831 r. w Czarnogłowiu parafii Wiśniew, co także już wspominałam na „Drogach Przeszłości” – 24 marca >>>LINK<<<. Jej małżonek Antoni, zmarł osiem lat wcześniej, w Woli Rafałowskiej, w 1823 r., dokładnie we wspomnienie świętego Jana Chrzciciela >>>LINK<<<.

 

Z jakie rodziny pochodziła Marianna Zawadzka i kim mogli być Karol i Zuzanna skoro zostali określeni mianem honestus – zapewne byli to budnicy pracujący przy wycince lasu i produkcji potażu.

Karol Zawadzki i Zuzanna Gontarska pobrali się 1 marca 1772 r. i już w akcie ich ślubu Karol będący kawalerem zapisany został jako honestus. Zaś o Zuzannie mogę powiedzieć jedynie tyle, że była panienką. Świadkami ślubu był Szymon Gontarski, Augustyn Kwiatkowski i Adam Zawadzki. Niestety akt małżeństwa nie zawiera danych dotyczących rodziców państwa młodych.

 


Nie udało mi się ustalić kiedy i gdzie na świat mogli przyjść moi prapraprapraprapra(6)dziadkowie. Ani aktu urodzenia Zuzanny Gontarskiej, ani Karola Zawadzkiego nie znalazłam w parafii Kuflew, ewidentnie nie byli oni stąd. Dlatego też wywód moich przodków zarówno z rodziny Zawadzkich jak i Gontarskich urywa się na tym małżeństwie. 

 

Analizując akta chrztu z XVIII w. można przypuszczać, że rodzina Gontarskich sprowadziła się pod Kuflew mniej więcej w połowie stulecia. Pierwsze chrzty dzieci o tym nazwisku pochodzą z lat 1758-1761 i dotyczą wsi Budy oraz Budy Potażnickie, przy czym można przypuszczać, że chodzi o tą samą wieś. Pierwszymi rodzinami o tym nazwisku są dwa małżeństwa – Adam i Katarzyna oraz Szymon i Barbara z Kamińskich. Przypuszczalnie jest to ten sam Szymon, który świadkował na ślubie moich prapraprapraprapra(6)dziadków, jego żona Barbara była chrzestną mojej praprapraprapra(5)babki Małgorzaty. W latach 80. XVIII w. pojawiają się jeszcze rodziny Stanisława i Apolonii Papliczanki vel Kamińskiej oraz Rocha i Felicji z Zawadzkich, a także Andrzeja i Marianny z Trojanowskich. Nie mniej jednak, pomimo, że w Budach Potażnickich / Woli Rafałowskiej jest coraz więcej Gontarskich to pierwszy odnotowany w Kuflewie ślub przedstawiciela tej rodziny to ślub moich przodków Karola i Zuzanny. Co ciekawe jest to także pierwszy ślub przedstawiciela rodziny Zawadzkich w kuflewskiej świątyni. Cztery lata później, w 1776 r. za Andrzeja Klugowskiego wychodziła Petronela Gontarska, a za dwa lata Roch Gontarski żenił się z Felicjanną Zawadzką. Zachowane od 1713 r., niemal bez przerwy akta śmierci – akta pogrzebów, wskazują, że pierwszą zmarłą osobą, o nazwisku Gontarski, na kuflewskiej ziemi była Marianna Gontarska córka Adama, mająca zaledwie półtora roku, która zmarła w 1762 r.

 

Co ciekawe rodzina Zawadzkich, zapisywana początkowo przez „c”, a nie „dz” pojawiła się pod Kuflewem mniej więcej dekadę wcześniej niż rodzina Gontarskich – w 1742 r. w Budach Potażnickich rodzi się Mateusz syn Adam i Marianny, za dwa lata jego brat Leon, za kolejne trzy brat Kazimierz, a po siedmiu latach brat Fabian Stanisław. W między czasie, w 1746 r. Krzysztof i Ewa z Trojanowskich wydają na świat Mikołaja. W kolejnych latach rodzą się kolejni Zawadzcy, a wszystko ma miejsce w Budach Potażnickich / w Woli Rafałowskiej. Akty zgonów, w których wpisano Zawadzkich rozpoczynają się w 1762 r., gdy umiera nie mający 30 lat Krzysztof – mieszkał we wsi Wymyśle Budy, potem w latach 70. i 80. XVIII w. umarł Paweł oraz trzech synów Michała i Apolonii – oczywiście wszyscy w Woli Rafałowskiej. 

 

W świetle powyższego można powiedzieć, że zarówno Zawadzcy jak i Gontarscy sprowadzili się pod Kuflew, do nowego i silnie prosperującego ośrodka przemysłowego jaki były Budy Potażnickiej, a miało to miejsce mniej więcej w połowie XVIII w. i tu żeniąc się między sobą oraz z innymi rodzinami rozrodzili się, a ich potomkowie po mieczu pozostają do dziś. Po kądzieli także, ale tych ciężej uchwycić, z uwagi na zmianę nazwiska, często wielokrotnie 😉.

 

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉