Pamiętacie Antoniego Gut, mojego prapraprapra(4)dziadka? Trzy dni temu, 2 lutego wspominaliśmy jego 178 rocznicę ślubu z Marianną Płochocką. Dziś przypada z kolei 198 rocznica ślubu tego samego Antoniego Gut, ale z Franciszką Beredzianką – moją prapraprapra(4)babcią.
Antoni Gut i Franciszka Beredzianka pobrali się 5 lutego 1825 r. w sobotę w kościele parafialnym w Stanisławowie.
Antoni syn Baltazara i Justyny z Karczów prawowitych małżonków Gutów, w dniu ślubu był 20-letnim kawalerem, który został ochrzczony 2 czerwca 1805 r. w parafii wiśniewskiej. Z uwagi na to, że jego rodzice już zmarli, o czym świadczy, złożona do aktu ślubu, metryka zgonu ojca zapisana pod datą 29 stycznia 1808 r. w księgach metrykalnych parafii Wiśniew, do ślubu stawił się w asyście swojego rodzonego brat Wojciecha Guta mającego 25 lat.
Franciszka Beredzianka była panną, córką Wawrzyńca i Marianny. Ochrzczona została w kościele parafialnym w Stanisławowie w dniu 8 marca 1806 r., a więc w dniu ślubu miała 19 lat. Do ślubu przybyła tylko ze swoim ojcem, gdyż matka już nie żyła.
Przed ślubem, jak to zawsze ma miejsce odbyły się zapowiedzi, w tym przypadku dwie. Zarówno w kościele stanisławowskim, do którego należała Wólka Piecząca, w której w domu pod numerem 5 mieszkała Beredzianka, oraz w kościele mińskim. Być może na terenie parafii mińskiej mieszkał wówczas Antoni Gut, może przy bracie Wojciechu, lub był na służbie. Urodził się zaś na pewno w Turku należącym do parafii wiśniewskiej. Zapowiedzi wyszły w niedziele, pierwsza dnia 30 stycznia, a druga 6 lutego, obie o godzinie 12:00 w południe.
Ksiądz Józef Jurkowski proboszcz stanisławowski będący także urzędnikiem stanu cywilnego udzielił ślubu moim prapraprapra(4)dziadkom w obecności Jacka Guta lat 40, Aleksego Kanza lat 41 obu ze wsi Gęsianka oraz Wojciecha Murawskiego lat 60 i Pawła Pląska lat 40 włościan w Wólce Pieczącej zamieszkałych.
Związek małżeński Antoniego i Franciszki trwał 19 lat, pożycie małżeńskie przerwała śmierć Franciszki, która miała miejsce 18 grudnia 1844 r. Antoni już 2 lutego 1845 r., ożenił się powtórnie z Marianną Płochocką.
Antoni i Franciszka wydali na świat dziewięcioro dzieci – trzech synów i sześć córek, w tym moją praprapra(3)babcię Katarzynę. Wszystkie dzieci przyszły na świat w parafii Jakubów, we wsi Ludwinów ewentualnie w Koloni Ludwinów, gdzie Antoni objął kolonię. Pierworodna była córka Józefa, która urodziła się rok po ślubie, w 1826 r. W kolejnym roku urodził się syn Adam, w 1830 r. na świat przyszła Agnieszka, a rok po niej Stanisław. W 1833 r. urodziła się Marianna, w 1835 Katarzyna – moja praprapra(3)babcia. Kolejna córka – Zuzanna urodziła się w 1838 r., trzy lata później urodziła się kolejna Agnieszka, a najmłodsze dziecko – syn o imieniu Franciszek przyszedł na świat w 1843 r. Z kwerendy aktów zgonów z parafii Jakubów wynika, że tylko trójka z dziewiątki dzieci zmarła – w 1830 r. zmarła Agnieszka, mająca 2 miesiące, w 1841 r. zmarła w wieku 2 lat Zuzanna, a w kolejnym roku zmarła, także 2-letnia Agnieszka. Pozostała szóstka dożyła wieku dorosłego i założyła własne rodziny. W 1842 r. za Franciszka Płochockiego wyszła 16-letnia Józefa. 36-letni Adam, w 1863 r. ożenił się z 22-letnią Katarzyną Sadochówną służącą w Ludwinowie, a pochodzącą z Cyganki. Stanisław ożenił się w 1853 r. z Marianną Płochocką, a Franciszek ożenił się z Katarzyną Kościeszówną w 1869 r. Moja praprapra(3)babka Katarzyna w 1865 r. wyszła za mąż za Stanisława Wójcickiego mojego praprapra(3)dziadka, ale to historia na oddzielny post.
Na podstawie prasy z połowy XIX w. możemy dowiedzieć się jak w przybliżeniu wyglądała wieś Ludwinów, a dokładnie Kolonia czynszowa Ludwinów, wchodząca w skład Dóbr Ziemskich Łaziska. Na podstawie tej informacji wiemy, że Antoni Gut (zapisany jako Gutt) posiadał tam osadę czynszową. W kolonii mieszkał także brat rodzony Antoniego – Wojciech Gut oraz Błażej Gut, syn Rocha z Mlęcina, zapewne brat stryjeczny Antoniego i Wojciech.
Kolonia czynszowa Ludwinów.
Ma rozległości około włók 10 morgów 28
prętów 19, grunta orne po większej części należą do klassy II żytniej.
Zabudowania są następujące: 1. chałup 12 pojedynczych, 2. chałupa podwójna
jedna, 3.·bud drewnianych 9, 4. chlewków 22, obórek 5, szopków 2, stodolek 13, studzienek 3, ogrodzenia przy powyższych budowlach z żerdzi. W tej
koloniści mieszkają następujący: 1. Wojciech Szczęsny, 2. Mikołaj Karcz, 3.
Franciszek Gadomski, 4. Błażej Gutt, 5. Mateusz Rojek, 6. Adam Malczewski, 7.
Józef Płochowski, 8. Franciszek Płochowski, 9. Maciej Gadomski, 10. Mikołaj Federowicz, 11. Józef Milewski, 12. Jan Glinka,
13. Antoni Gutt, 14. Paweł Abelski, 15. Wojciech Gutt, 16. Wojciech Prymek, 17.
Roch Dąbrowski, 18. Stanisław Prymek, 19. Gabryel Łoboda, 20. Józef Trąbiński, 21. Stanisław
Markowski, 22. Ignacy Witkowski, 23. Wincenty Markowski, 24. Dominik Prymek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉