W niedzielę 13 lutego 1825 r. proboszcz kuflewski, który pełnił także funkcję urzędnika stanu cywilnego gminy kuflewskiej w powiecie siennickim w województwie mazowieckim pobłogosławił związek małżeński między Janem Lechem i Marcjanną Gromulszczanką – moimi prapraprapra(4)dziadkami.
Jan Lech – kawaler, lat 20, zamieszkał w Trojanowie, stawił się w obecności ojca Piotra i matki Elżbieta z Zawiszków małżonków Lechów, rolników osiadłych w Trojanowie na gospodarstwie
Marcjanna Gromulska – panna, lat 19, zamieszkała w Trojanowie, stawiła się w obecności ojca Gabryela i matki Doroty z Gałązków małżonków Gromulskich, rolników w Trojanowie zamieszkałych.
Świadkami ślubu byli Benedykt Zawiszka lat 36 i Bonifacy Lech lat 30, pierwszy był wujem, a drugi stryjem Jana Lecha oraz Piotra Gromulskiego lat 70 i Bonifacego Gromulskiego lat 45 stryja Marcjanny. Wszyscy czterej mieszkali w Kuflewie i trudnili się rolnictwem.
Małżeństwo Jana z Marcjanną trwało 26 lat, przerwało go śmierć Marcjanny, która zmarła w maju 1848 r.
Przez ten czas małżeństwo Lechów wydało na świat sześcioro dzieci urodzonych w Trojanowie w parafii kuflewskiej:
- w 1826 r. urodził się Mateusz, który w 1845 r. ożenił się z Łucją z Uchmanów córką Mikołaja i Franciszki, pochodzącą z parafii Kałuszyn;
- w 1828 r. urodziła się Marianna, która w 1829 r. zmarła, mając według aktu zgonu roczek;
- w 1830 r. urodził się Karol, który w 1849 r. ożenił się z Katarzyną ze Standziaków, córką Jana i Mariannym, także mieszkającej w parafii kałuskiej;
- w 1832 r. urodził się Jan, mój praprapra(3)dziadek, który w 1852 r. ożenił się z moją praprapra(3)babką Marianną ze Standziaków córką Mikołaja i Małgorzaty z Kaniów;
- w 1835 r. urodziła się Agata, która w 1858 r. wyszła za mąż za Piotra Zawiskę syna Feliksa i Marianny z Gałązków;
- w 1838 r. urodził się Antoni, który w 1866 r. ożenił się z Marianną Krzyzińską córką Wincentego i Julianna z Kołodziejów z Zawody.
Kolejne dwoje dzieci Jana i Marcjanny, nazywanej czasami w akcie urodzenia dziecka Marcellą urodziły się już w parafii Kałuszyn, we wsi Mrozy, do której przenieśli się małżonkowie, między 1838 r., a 1841 r.:
- w 1841 r. urodziła się Anna, ale jej dalszych lasów nie udało się ustalić;
- w 1844 r. urodził się Józef, który w 1865 r. ożenił się z Józefą Maciejak córką Jana i Julianny Milewskiej, panną z Zawody.
Po śmierci Marcjanny, Jan po dwóch miesiącach ożenił się powtórnie. Tym razem jego żoną została młodsza od niego o 20 lat panna Marianna Włodarczykówna córka Andrzeja i Józefy rolników ze Skrzeków, mieszkająca w Kałuszynie na służbie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉