poniedziałek, 13 lutego 2023

Dorota Apolonia Gałązka – 238 rocznica urodzenia

W niedzielę 13 lutego 1785 r. odbył się chrzest córki Grzegorza i Katarzyny z Szafrańskich małżonków Gałązków. Chrztu udzielił ksiądz Antoni Gozdawa Stawiski proboszcz kuflewski, a dziewczynce nadano imię Dorota Apolonia. Jej rodzicami chrzestnym zostali Zuzanna Węgrocka z Małej Wsi i Jakub Szafrański z Kuflewa.

Dorota Apolonia Gałązka to moja praprapraprapra(5)babcia, której 219 rocznicę zawarcie związku małżeńskiego wspominaliśmy 5 lutego.  

Małżonkowie Gałązka są określeni w akcie chrztu jako honestus, a według słowników w poradnikach genealogicznych określenie to oznacza rolnika z małego miasteczka bądź rzemieślnika wiejskiego, czyli kogoś na pograniczu miasto-wieś. Mógł to być mieszkaniec miasta, ale zajmujący się rolnictwem lub mieszkaniec wsi, ale mający nierolnicze zajęcie. Gałązkowie mieszkali w Kuflewie, więc być może byli rzemieślnikami we wsie Kuflewie. W akcie urodzenia brata Doroty Apolonii – Ksawerego Saturnina z 1779 r., Grzegorz Gałązka występuje jaki tkacz, być może sześć lat później także trudnił się tą profesją, stąd zapis w metryce chrztu honestus, a nie laboriosi.  

 

Rodzina Gałązka była bardzo rozrodzona. W samym 1785 r., a więc roku urodzenia Doroty Apolonii, w parafii Kuflew na świat przyszło jeszcze pięcioro innych dzieci. Dwóch chłopców, podobnie jak moja praprapraprapra(5)babcia. Pozostała trójka pochodziła z Liwca, Sokolnika (dziewczynki) i Guzewa (chłopiec):


rok

nr aktu

imiona

nazwiska

imię ojca

imię matki

nazwisko panieńskie matki

miejscowość

1785

392

Hilary Paweł Eremita

Gałązka

Maciej

Klara

Kielak

Kuflew

1785

414

Józefa Tekla

Gałązka

Wojciech

Katarzyna

Dorotczak

Kuflew

1785

437

Klara Benigna

Gałązka

Jakub

Anastazja

Juszczak

Liwiec

1785

449

Marcin

Gałązka

Kazimierz

Magdalena

Rżążewska

Guzew

1785

459

Anastazja Tekla

Gałązka

Stanisław

Marianna

Biernat

Sokolnik


Nazwisko Gałązka, także dziś występuje pod Kuflewem, a na podstawie ksiąg metrykalnych można stwierdzić, ze w niezmiennej formie jest używane na tym obszarze od około I połowy XVIII w.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉