W ubiegły piątek 17 lutego przypadała 236 rocznica śmierci mojego praprapraprapraprapra(7)dziadka Piotra Osińskiego, a dziś mamy rocznicę śmierci jego żony – Franciszki. Oboje zmarli w przeciągu ośmiu dni..
We wtorek 27 lutego 1787 r. pochowano na cmentarzu przykościelnym w Kuflewie Franciszkę Osińską wdowę po Piotrze Osińskim, który zmarł tydzień temu, mającą lat około 50, która została opatrzona świętymi sakramentami i odpuszczono jej grzechy na łożu śmierci, a miało to miejsce w niedziele czyli w dniu jej śmierci 25 lutego.
Podobnie jak w przypadku męża, powyższa metryka jest jedyną, którą udało się znaleźć i która bezpośrednio dotyczyła mojej praprapraprapraprapra(7)babki, nie licząc aktów urodzenia jej dzieci.
Na podstawie wieku podanego do metryki pogrzebu można domniemywać, że Franciszka po mężu Osińska urodziła się około 1737 r. Z metryk urodzeń dzieci Piotra i Franciszki Osińskich dowiadujemy się, że Franciszka pochodziła z rodziny Biernatów. Niestety aktu ślubu Piotra i Franciszki zapewnie już nie da się odnaleźć, gdyż, jak wynika z odnalezionych aktów urodzeń ich dzieci, ich ślub miał miejsce przed 1764 r., a z tego okresu księgi ślubne nie zachowały się.
W księgach urodzeń parafii Kuflew z lat 30. XVIII w. znaleźć można trzy aktu urodzeń dotyczące Franciszki Biernat. W 1731 r. urodziła się w Małej Wsi córka Krzysztofa i Ewy. Cztery lata później, w 1735 r. przyszła na świat w Kuflewie także córka Krzysztofa i Ewy, przy której dodatkowo podano nazwisko panieńskie – Rozdajek. Zaś w 1738 r. w Małej Wsi urodziła się Franciszka córka Mikołaja i Ewy. Trudno jednak ustalić czy któraś z tych trzech Franciszek była moją praprapraprapraprapra(7)babką.
Analizując księgi ślubne sprzed okresu urodzeń trzech Franciszek Biernat można odnaleźć jedynie dwa akty ślubu Mikołaj Biernata i Ewy – w 1729 r. Mikołaj Biernat ożenił się z Ewą Macinówną, a w 1732 r. z Ewą Długosz przy czym nie ma pewności, że w obu tych dokumentach chodzi o tego samego Mikołaja, czy o dwóch różnych.
Ślubu Krzysztofa Biernata z Ewą i/lub Ewą Rozdajek nie odnaleziono. Jedynie w aktach z 1786 r. znajduje się ślub owdowiałej Marianny, która była córką Krzysztofa i Ewa z Rozdajków. Co ciekawe przy pierwszym ślubie Marianny, który odbył się w 1771 r. nie podano danych jej rodziców.
Zaś w toku kwerendy aktów zgonu odnalazłam jedynie akt zgonu Ewy Biernat wdowy mieszkającej w Małej Wsi u córki, mającej nieskończone 60 lat, niestety nie wiadomo, o którą Ewę w tym przypadku chodzi.
Kwerenda nie wykazała aktu zgonu Mikołaja Biernata, ale odnalazła się zgon Krzysztofa Biernata. Zmarł on w Małej Wsi w 1765 r. w wieku około 66 lat. Z uwagi na szczątkowe dane nie jesteśmy w stanie ze stu procentową pewnością połączyć w małżeństwo zmarłego w 1765 r. Krzysztofa z Ewą, która zamarła w 1781 r.
Na podstawie powyższego ród Biernatów w mojej genealogii kończy się na Franciszce, gdyż nie można jednoznacznie określić jej rodziców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉