niedziela, 26 lutego 2023

Kazimierz Bielawski – 254 rocznica urodzin

W niedziele 26 lutego 1769 r. odbył się chrzest mojego praprapraprapra(5)dziadka Kazimierza Bielawskiego.

Kazimierz był synem chłopów z Małej Wsi – Jana i Sabiny małżonków Bielawskich, choć gdy Kazimierz zawierał związek małżeński (wspominaliśmy ten ślub 27 stycznia >>>LINK<<<), do księgi ślubów wpisano go pod nazwiskiem Biliński, zaś gdy w 1848 r. zszedł z tego świata ksiądz Paweł Wnorowski zapisał go pod nazwiskiem Bieliński, które to w niezmienionej formie używały kolejne pokolenia moich przodków.

Rodzicami chrzestnymi mojego praprapraprapra(5)dziadka był Jan Frąckow? i Marianna Szydłowska. W tym czasie w Małej Wsi powinien mieszkać Jan Froncek zapisywany również jako Fronczak, być może chodzi o tą samą osobę. 


Kazimierz w 1793 r. ożenił się z Franciszką Bajszakówną z Liwca, z którą przeżył 43 lata. Pierwsza zmarła jego małżonka, w 1836 r., on sam dołączył do niej po 12 latach, pozostając do śmierci wdowcem.

 

Mój praprapraprapra(5)dziadek zapewne swoim urodzeniem przyniósł sobie imię, choć chrzest odbył się 26 lutego, to same narodziny Kazimierza nie mogły mieć miejsca na długo przed. Często rodzice, albo księża nadawali chrzczonym dzieciom imię świętego, którego wspomnienie obchodziliśmy niedawno lub obchodzić będziemy za kilka dni. Wspomnienie świętego Kazimierza Królewicza, a właściwie Kazimierza Jagiellończyka syna księcia Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, patrona Polski i Litwy przypada w rocznice śmierci królewicza czyli 4 marca. Między 26 lutego, a 4 marca jest niespełna tydzień. Współczesna forma imienia Kazimierz jest odpowiednikiem formy staropolskiego imienia Kazimir i jego odmian Kazimirz, Kazimiar, Kazimier, Kaźmir, Kaźmisz. Imię składa się z dwóch członków: Kazi- co oznacza „niszcz, psuj, niwecz” od kazić „niszczyć, psuć” i -mir co znaczy „pokój, spokój”. Kazimierz zatem oznacza „ten, który niszczy pokój”. Z imieninami Kazimierza związane jest przysłowie „Na świętego Kazimierza, dzień z nocą zmierza”, które mówi o tym, że w okolicach wspomnienia świętego Kazimierza czas trwania dnia i nocy równa się czasowo. 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉