We wtorek, w święto maryjne zwane potocznie Gromniczną, 2 lutego 1830 r., o godzinie 13:00 zastępca proboszcza parafii Mińsk, Feliks Świętochowski pobłogosławił związek małżeński moich prapraprapra(4)dziadków Jacentego Wróblewskiego i Franciszki Jałówczanki.
Jacenty Wróblewski 26-letni kawaler, rolnik zamieszkały w Janowie, urodzony we wsi Dębowce z Wojciecha i Zofii małżonków Wróblewskich, w Budach Janowskich zamieszkałych.
Franciszka Jałowczanka 29-letnia panna, córka Augustyna i Marianny z Kościeszów małżonków Jałowków w Janowie zamieszkałych i tamże zrodzona, mieszkająca przy rodzicach.
Przed ślubem odbyły się trzy zapowiedzi przedślubne ogłoszone w parafii Mińsk dnia siedemnastego stycznia, dwudziestego czwartego stycznia i trzydziestego pierwszego stycznia, wszystkie w niedziele.
Świadkami ceremonii zaślubin byli Jan Jałowka lat 30 stryj Franciszki i niespokrewniony ani z panem młodym, ani z panną młodą Walenty Kacmarczyk także lat 30 mający obaj włościanie zamieszkali w Janowie.
Małżonkowie Jacenty i Franciszka Wróblewscy przeżyli wspólnie 38 lat. Wydali na świat ośmioro dzieci. Początkowo mieszkali w Janowie, później przenieśli się do sąsiedniej Brzozówki, a gdy powstała nowa wieś, na ziemiach odłączonych od folwarku w Brzozówce o nazwie Józefin, zamieszkali tam i dali początek mieszkającej tam do tej pory, bardzo rozrodzone, rodzinie Wróblewskich.
Pierworodną córką Jacentego i Franciszki Wróblewskich była Anna urodzona w 1830 r. w Budach Janowskich, kolejna córka przyszła na świat w 1832 r. w Janowie, otrzymała imię Katarzyna, Pierwszy z synów urodzi się w 1834 r., także w Janowie, został ochrzczony jako Antoni, w 1836 r. i 1837 r. na świat przyszło dwóch chłopców, obaj w Janowie i obaj otrzymali imię Jan. Młodszy z Janów jest moim praprapra(3)dziadkiem. W 1839 r. urodziła się w Janowie córka Marianna, a w 1840 r. kolejny syn – Andrzej. Najmłodsza była dziewczynka, także ochrzczona jako Marianna, przyszła na świat w 1844 r. Powtórzenie imion Jan i Marianna oznacza, że pierwsze dzieci ochrzczone tymi imionami zmarły.
Losów Anny i Antoniego nie udało się ustalić. Katarzyna w 1854 r. z Brzozówki wyszła za mąż za Jana Maciejewskiego. Jan urodzony w 1836 r., jeszcze w tym samym roku zmarł, stąd syn urodzony w 1837 r. otrzymał takie samo imię. Mój praprapra(3)dziadek, poślubił w 1860 r. Józefę Szczapikównę - moją praprapra(3)babcię. Córka Mariana, ta starsza, zmarła w tym samym roku, w którym się narodziła. Syn Andrzej dożył wieku dorosłego i ożenił się 1864 r. z Józefą Kropielnicką. Zaś Marianna młodsza także jak jej siostra imienniczka zmarła w wieku 3 latek, w Brzozówce w 1847 r. Z ośmiorga rodzeństwa własne rodziny założyła trójka – Katarzyna, Jan i Andrzej. Cała trójka mieszkała najpierw w Brzozówce, a później w Józefinie.
Warto zwrócić uwagę, że w aktach narodzin dzieci Jacenty Wróblewski występuje także pod imieniem Jacek oraz Hiacenty.
Imię Jacenty jest greckiego pochodzenia, Nosił je mitologiczny ulubieniec Apollina i Zefira, syn Amiklasa i Diomedy. Zazdrosny Zefir spowodował jego śmierć. Z krwi zabitego Hiacynta wyrosły kwiaty nazwane jego imieniem. Od Greków imię to przejęli Rzymianie i od nich przyszło do chrześcijaństwa. Jest to inna forma imienia Jacek, wywodząca się od łacińskiej formy imienia Hiacynt (Hiacyntus). Imieniny obchodzi 10 lutego, 16 marca, 3 lipca, 4 lipca, 17 lipca, 26 lipca, 17 sierpnia i 11 września, ale najbardziej popularne są te przypadające 3 lipca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli publikujesz komentarz z konta anonimowego miło mi będzie gdy go podpiszesz chociażby imieniem 😉